Wywiad z mistrzem.

Jak ćwiczyć to z mistrzem!

O zaletach aktywności fizycznej można mówić wiele. Jednak, aby porwać za sobą jak  największą liczbę osób, słowa mogą nie wystarczyć. W zbliżającej się majówce na sportowo, niewątpliwie dużą atrakcją będzie rozgrzewka pod okiem WICEMISTRZA ŚWIATA w Nordic Walking  Piotra Brzozowskiego. Uczestnicy skorzystają więc z rad fachowca, który zaprezentuje prawidłową  technikę poruszania się z kijami oraz pokaże elementy rozgrzewki, czy ćwiczenia rozciągające, które należy wykonać po każdym spacerze z kijami.

A oto kilka słów o samym mistrzu. Pochodzi ze Sławna i  reprezentuje barwy Aktywni Postomino. Dla znajomych – Brzoza. NW trenuje od 2009 r. Zawodowo oficer Wojska Polskiego, a z zamiłowania chodziarz. Zanim „wciągnął” się w marsz z kijkami, uprawiał kolarstwo szosowe. Hart ducha i wielka wola walki na stałe zapisały się w jego życiorysie. Ambitny i bardzo uparty. Nigdy się nie poddaje. Te cechy przełożyły się na osiągnięcia. Oto niektóre z nich:

– zdobycie czwartego miejsca w Mistrzostwach Świata w Nordic Walking w konkurencji HILL

– wejście na Szrenicę,                                                                                                       

– zwycięstwo klasyfikacji generalnej Pucharu Bałtyku w Nordic Walking w kategorii wiekowej,                

– trzecie miejsce w prestiżowych zawodach rozgrywanych w Gdyni – Marsz Świętojański,               

– czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w rozgrywanym w Gdyni Marszu Niepodległości,        

 – wygrana w klasyfikacji generalnej Marszu Czterech Jezior w Skórczu,              

– drugie miejsce w klasyfikacji generalnej „Marszu na Mount Everest” rozgrywanym w Bytowie,                  

– wygrana w cyklu Grand Prix  Koszlina w Nordic Walking,

– wicemistrzostwo w otwartych mistrzostwa Koszalina w crossduathlonie górskim (bieg + rower).

Poniżej krótka rozmowa z Piotrem Brzozowskim, która uświadomi wielu osobom, że sport to naprawdę coś wyjątkowego.

Co jest najlepsze w byciu wicemistrzem świata w Nordic Walking?

– Świadomość tego, że jeśli bardzo się chce, małymi krokami można osiągnąć coś naprawdę wielkiego.

Trudne, ale nie niemożliwe?                                   – Osiągnąć swój upragniony cel. Ale, aby go osiągnąć, konieczne jest włożenie niemałego wysiłku. Nigdy nie należy rezygnować, mimo czasu, który niejednokrotnie musimy poświęcić na realizację Naszych marzeń.

A upragniony cel Brzozy to…? 

Życie każdego dnia stawia Nam nowe zadania. Zaczynając je, zawsze staram się aby wyszły jak najlepiej. Najprzyjemniej jest pokonać własne słabości. Adrenalina na starcie sprawia, że zawsze chcę walczyć się o najwyższą stawkę. Pozostało jeszcze dużo do zdobycia.

Co cię motywuje do treningów i ciężkiej pracy?

Dobre samopoczucie – wysiłek fizyczny to najlepszy odpoczynek dla umysłu. Wyniki osiągane na zawodach, poprawianie rekordów życiowych oraz wsparcie rodziny, przyjaciół i kibiców.          

Jak wyglądają Twoje treningi?

Trenuję prawie codziennie. Na trening składa się: chód,  bieganie, rower, ćwiczenia sprawności ogólnej, ćwiczenia siłowe, techniczne oraz gibkościowe. Przed zawodami jest więcej czasu na odpoczynek, tak  aby zarezerwować siły  na sam start. Na treningu przechodzę do 15 km. Dzień zaczynam od wartościowego śniadania, obiad, czas dla siebie, trening,  kolacja, masaż.

Czy stosujesz jakąś dietę, liczysz skrzętnie kalorie?                                                                                          Stosuję racjonalne żywienie, oparte na piramidzie zdrowego żywienia.  Nie liczyłem kalorii,  ale w ostatnim czasie mój zegarek liczy i informuje mnie o tym fakcie codziennie, co jeszcze bardziej zwiększa motywację.       

Zalety Nordic Walking?

-Nordic Walking został wymyślony przez Finów i  jest to marsz ze specjalnymi kijami, które wzbogacają chód o ruchy górnego odcinka ciała i co najważniejsze jest to sport dla wszystkich. Dzięki regularnym treningom marszu można zredukować nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, stres i spalić zbędne kalorie. Spalamy o 25% kalorii więcej niż podczas zwykłego spaceru – nawet 400 kcal w ciągu godziny. NW pomaga również przy rehabilitacji ruchowej oraz  koryguje nieprawidłową postawę. Wzmacnia mięśnie całego ciała. Podczas marszu z kijkami aktywnych jest 650 (czyli 90%) mięśni całego ciała m.in. ramion, barków, pleców, brzucha. Oszczędza stawy kolanowe. Maszerując z kijkami, nacisk na stawy jest o 5–10 kg mniejszy, niż gdy idziemy bez nich. Zachęcam wszystkich do Nordic Walking, pod warunkiem, że kije w rękach nie będą pełnić roli dekoracyjnej.              

Co oprócz sportu  ogląda,  czyta i jakiej muzyki  słucha Piotr Brzozowski?

– Lubię obejrzeć dobrą komedię lub thriller, w ostatnim czasie wciągnęła mnie seria powieści kryminalnych Cobena, a nastrój najbardziej poprawia mi muzyka reggea.

Jaką radę dałbyś początkującemu chodziarzom, którzy marzą, by stać się drugim Piotrem Brzozowskim ?

– Będąc wytrwałym, można  zdobyć cokolwiek się chce, ale trzeba twardo stąpać po ziemi i zachować zdrowy rozsądek. Cierpliwość i ciężka praca nalewano pomoże sprawić,  by sukces przyszedł Nam dużo łatwiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktywne choszczno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *